Psykologer mot Tobak


In english

Tobaksavvänjare Vasterbotten

Länssamordnare


Tobaksprevention och utbildning

Ywonne Wiklund
Staben för Verksamhetsutveckling 
Enheten Folkhälsa
Landstingskontoret
901 89 Umeå
Tfn: 090-785 73 91
E-post: ywonne.wiklund@vll.se 


Samordning tobaksavvänjning/utbildning
Margareta Jonsson
Folktandvården Vindeln
Tfn: 073 – 08 08 225 
E-post: margareta.m.jonsson@vll.se

 

Hälsocentraler och Folktandvårdskliniker

Rekommenderar kontakt via 1177.se/loggain

 


Bjurholm

Bjurholm HC
Patienter hänvisas till Vännäs Folktandvård och Hälsocentral


Dorotea

Dorotea sjukstuga
Kristina Grönlund (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 75
E-post: Kristina.gronlund@vll.se


Lycksele

Lycksele lasarett
Tobakspreventiva mottagningen (TPM)
Marita Stenlund (Diplomerad)
Helén Steigert (Diplomerad)
Tfn: 0950-397 23, 0950-397 22
E-post: marita.stenlund@vll.se, helen.steigert@vll.se

Medicinkonsult HC Lycksele
Patienter hänvisas till TPM Lycksele lasarett 

Stenbergska HC
Anneli Hultdin (Diplomerad)
Melissa Gustafsson (Diplomerad)
Tfn: 0950-390 00
E-post: anneli.hultdin@vll.se, melissa.gustafsson@vll.se


Malå

Malå sjukstuga
Patienter hänvisas till Malå Folktandvård

Malå Folktandvård
Birgitta Grensell (Diplomerad)
Tfn: 0953-142 40
E-post: birgitta.grensell@vll.se


Nordmaling

Nordmalings HC
Anne Edlund (Diplomerad)
Tfn: 0930-406 25
E-post: anne.edlund@vll.se

Nordmalings Folktandvård
Eva Jonsson Fällman (Diplomerad)
Tfn: 0930-316 15
E-post: eva.jonsson.fallman@vll.se


Norsjö

Norsjö HC
Ulla Carlsson (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 16
E-post: ulla.carlsson@vll.se


Robertsfors

Robertsfors HC
Carina Lindberg (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 21
E-post: carina.lindberg@vll.se


Skellefteå

Skellefteå lasarett
Tobakspreventiva mottagningen (TPM)
Anneli Sundberg (Diplomerad)
Harriet Öhgren (Diplomerad)
Tfn: 0910-77 11 49, (tel tid tisd. 8.00 - 9.00)
E-post: annelie.sundberg@vll.se, harriet.ogren@vll.se

Anderstorp HC
Irene Öhman (Diplomerad)
Sara Forsberg
Tfn: 090-785 91 14
E-post: irene.ohman@vll.se, sara.forsberg@vll.se

Bolidens HC
Rebecka Lindkvist (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 23
E-post: rebecka.lindkvist@vll.se

Bureå HC
Samarbetar med Ursvikens HC
Emma Grahn (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 12
E-post: emma.grahn@vll.se

Burträsk HC
Gertrud Forsell (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 73
E-post: gertrud.forsell@vll.se,

Burträsk Folktandvård
Samarbetar med Burträsk HC
Lena Wollmén (Diplomerad)
E-post: lena.wollmen@vll.se

Byske HC
Susanne Krane (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 18
E-post: susanne.krane@vll.se

Erikslids HC
Johanna Vikdahl (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 10
E-post: johanna.vikdahl@vll.se

Folktandvården City
Lena Wollmén (Diplomerad)
Tfn: 090-785 44 79
E-post: lena.wollmen@vll.se

Heimdalls HC
Samarbetar med Bolidens HC, patienter hänvisas dit

Kåge - Moröbacke HC
Maria Larsson
Ulrika Malm
Catherine Forsell
Tfn: 090-785 91 15
E-post: maria.k.larsson@vll.se, ulrika.malm@vll.se, catherine.forsell@vll.se

Ursvikens HC
Emma Grahn (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 12
E-post: emma.grahn@vll.se

Ursvikens Folktandvård
Emelie Larsson (Diplomerad)
Tfn: 090-785 93 44
E-post: emelie.larsson@vll.se

Ungdomshälsan Skellefteå 
Anna-Lena Fernberg (Diplomerad)
Tfn: 020- 42 00 42, Mobil: 070-553 00 42
E-post: ungdomshalsan@skelleftea.se


Sorsele

Sorsele Sjukstuga
Inger Selin (Diplomerad)
Erica Gabrielsson (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 71
E-post: erica.gabrielsson@vll.se, inger.selin@vll.se

Sorsele Beteendemedicin
Saknar tobaksavvänjare

 

Storuman

Storumans sjukstuga
Eva C Sundquist (Diplomerad)
Tfn: 090-785 44 73
E-post: eva.c.sundquist@vll.se

Tärnaby sjukstuga
Lena Bitén Forsberg
Tfn: 0954-147 30
E-post: Lena.b.forsberg@vll.se


Umeå

Norrlands Universitetssjukhus
Tobakspreventiva mottagningen
Mari-Louise Ek (Diplomerad)
Eva Bergmann (Diplomerad)
Tfn: 090-785 19 28
E-post: mari-louise.ek@vll.se, eva.bergmann@vll.se

Backens HC
Annie Sellman (Diplomerad)
Ulla Fossmo
Tfn: 090-785 44 43
E-post: anneli.sellman@vll.se, ulla.fossmo@vll.se

Capio Hälsocentral Dragonen
Susanne Linder (Diplomerad)
Katarina Adolfsson (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 48
E-post: susanne.linder2@capio.se, katarina.adolfsson@vll.se

Citymottagningen
Ulrika Häggström (Diplomerad)
Tfn: 090-785 93 21
E-post: ulrika.haggstrom@ptj.se

Ersboda HC
Eivor Lindgren
Maria Eklund Nilsson
Tfn: 090-785 44 57
E-post: eivor.lindgren@vll.se, maria.eklund.nilsson@vll.se

Feelgood Företagshälsa
Anna Maria Gelfgren (Diplomerad)
Tfn: 090-17 63 80
E-post: anna-maria.gelfgren@feelgood.se

Holmsunds HC
Saknar tobaksavvänjare

Hörnefors HC
Helena Lundmark
Tfn: 0930-406 54
E-post: helena.lundmark@vll.se

Mariehems HC
Paula Hällqvist-Lindgren
Tfn: 090-785 44 44
E-post: paula.hallqvist.lindgren@vll.se

Sävar HC
Saknar tobaksavvänjare

Tegs Folktandvård
Helène Grahn (Diplomerad)
Tfn: 090- 785 55 85
E-post: helene.grahn@vll.se

Tegs HC
Eva Sundquist (Diplomerad)
Tfn:090-785 44 56
E-post: eva.sundquist@vll.se

Ålidhems HC
Sara Mukka
Tfn: 090-785 44 58
E-post: sara.mukka@vll.se

Umeå kommun
Karin Öberg (Diplomerad)
Tfn: 090-16 12 17, 072-201 12 17,
E-post: karin.oberg@umea.se 

Ungdomshälsan Umeå
Jonas Jälmbrandt
Tfn: 090-785 80 01
E-post: jonas.jalmbrant@vll.se

Studenthälsan, Umeå universitet
Jeanette Lundberg (Diplomerad)
Tfn: 090-786 90 53
E-post: jeanette.lundberg@umu.se

NTI gymnasiet Umeå
Monica Lång (Diplomerad)
Tfn: 070-223 90 18
E-post: monica.lang@umea.nti.se


Vilhelmina

Vilhelmina sjukstuga
Eva-Stina Munther (Diplomerad)
Tfn: 090-785 91 25,
E-post: eva-stina.munther@vll.se


Vindeln

Vindelns HC
Gabriella Redstig (Diplomerad)
Tfn: 090-785 44 42
E-post: gabriella.redstig@vll.se

Vindelns Folktandvård
Margareta Jonsson (Diplomerad)
Tfn: 0933-138 20
E-post: margareta.m.jonsson@vll.se


Vännäs

Vännäs HC
Birgitta Marklund
Tfn: 090-785 44 50
E-post: birgitta.marklund@vll.se

Vännäs Folktandvård
Ingela Brännlund (Diplomerad)
Tfn: 0935-279 90
E-post: ingela.brannlund@vll.se

Liljaskolan Vännäs
Ulrica Tjärnberg (Diplomerad)
Tfn: 072-544 87 98
E-post: ulrica.tjarnberg@vannas.se


Åsele

Åsele sjukstuga
Samarbetar med Åsele Folktandvård

Åsele Folktandvård
Karin Ingelsson Baker (Diplomerad)
Tfn: 090-785 93 95
E-post: karin.baker@vll.se