Tobaksavvänjare Kronoberg

Samordnare

 

Ingrid Edvardsson Aurin, folkhälsoutvecklare 

Folkhälsa och social utveckling

Region Kronoberg 

351 88 Växjö

0470-58 88 31, 0709-844 588

ingrid.edvardsson@kronoberg.se

 

Alvesta kommun

Vårdcentralen Alvesta
0472-38 92 00

Kristina Lindahl
kristina.lindahl@kronoberg.se

Karolina Jönsson
karolina.jonsson@kronoberg.se

Achima care Vislanda Vårdcentral
0472-65 09 00

Sofie Lindström
sofie.lindstrom@kronoberg.se

Maria Gustafsson
maria.gustafsson@kronoberg.se

Vårdcentralen Moheda
0472-59 43 40

Gunnel Jonsson
gunnel.jonsson@kronoberg.se

Jennie Bergenäs
jennie.bergenas@kronoberg.se


Lessebo
kommun

Vårdcentralen Lessebo
0478-78 79 00 

Carina Stork 
carina.stork@kronoberg.se


Ljungby kommun

Vårdcentralen Sländan
0372-58 57 30

Helen Klingborg
helen.klingborg@kronoberg.se


Vårdcentralen Kungshögen

Hänvisning till Vårdcentralen Sländan, Ljungby


Vårdcentralen Lagan

Hänvisning till vårdcentralen Sländan, Ljungby


Vårdcentralen Lidhult

Hänvisning till Vårdcentralen Sländan, Ljungby


Läkarhuset
Ljungby
0372-155 80

Mari Bergenholtz-Liljedahl
mari.bergenholtz-liljedahl@kronoberg.se


Vårdcentralen Smålandshälsan
i Ljungby
0372-819 00

Namn på tobaksavvänjare saknas
info@smalandshalsan.se


Vårdcentralen Markaryd
 0433-56 41 00

Bengt-Olof Hällmyr
bengt-olof.hallmyr@kronoberg.se


Vårdcentralen Strömsnäsbruk
 

0433-56 48 10

Lena Truedsson
lena.truedsson@kronoberg.se


Gränsbygdskliniken
i Markaryd
0433-123 46

Ellinor Carlsson
markaryd@gransbygdskliniken.se


Lasarettet Ljungby

0372-58 55 45

Lena Henriksson
lena.m.henriksson@kronoberg.se

tobaksavvanjningen@kronoberg.se

 

Tingsryd kommun

Vårdcentralen Ryd

0459-59 40 00

Helene Håkansson
helene.hakansson@kronoberg.se


Vårdcentralen Tingsryd
 0477-79 48 50

Marianne Theise
marianne.theise@kronoberg.se


Uppvidinge kommun

Hälsocentralen Falken Alstermo
0481-36 69 30

Heidi Hedberg
heidi.hedberg@kronoberg.se


Vårdcentralen Lenhovda
 

0474-69 45 00

Kerstin Persson
kerstin.persson@kronoberg.se


Vårdcentralen Åseda

0474-49 98 00

Ann Karlberg
ann.karlberg@kronoberg.se

Växjö kommun

 

Primärvårdens folkhälsoenhet; Växjö
0470- 592290

Man kan även boka tid via 1177, primärvårdens hälsoenhet.

Nicklas Lundgren

Anette Danielsson

Lina Engsbråten


Vårdcentralen Birka

0470-58 68 50

Cecilia Suran 

cecilia.suran@kronoberg.se


Vårdcentralen Centrum

0470-58 95 00

Eva-Lena Johnsson
eva-lena.johnsson@kronoberg.se


Vårdcentralen Dalbo 

0470-58 69 00

Gun Svensson
gun.svensson@kronoberg.se

Malin Eriksson
malin.c.eriksson@kronoberg.se


Capio vårdcentral Hovshaga
 

0470-75 91 00

Kerstin Ekholm
kerstin.ekholm@kronoberg.se


Vårdcentralen Ingelstad
 

0470- 58 94 00

Anneli Stigson
anneli.stigson@kronoberg.se


Vårdcentralen Rottne
 

0470- 58 99 60

Jenny Gustavsson
jenny.gustavsson@kronoberg.se


Vårdcentralen Teleborg
 

0470-58 67 70

Sara Stenberg
sara.stenberg@kronoberg.se


Vårdcentralen Lammhult
 

0472-59 43 00 

Marie Frigert 
marie.frigert@kronoberg.se


Växjöhälsan - vårdcentral
 

0470-70 59 00

Helene Krafft
helene.krafft@halsoforum.se

Anna Löfving
anna.lofving@halsoforum.se

Vårdcentralen Braås 

0474-49 98 20

Jenny Gustavsson
jenny.gustavsson@kronoberg.se

Vårdcentralen Strandbjörket
0470-58 97 50

Madeleine Lindberg
madeleine.lindberg@kronoberg.se

 

Vårdcentralen Unicare Växjö
0470-70 65 00

Therese Karlsson
therese.karlsson@unicare.se


Tobaksavvänjningsmottagningen Centrallasarettet Växjö
 

0470 - 58 90 22

Maria Uneklint
maria.uneklint@kronoberg.se

Théres Stjärnebring
theres.stjarnebring@kronoberg.se

tobaksavvanjningen@kronoberg.se

 

Älmhults kommun

Achima care Älmhults vårdcentral
0476-67 23 00

Namn på tobaksavvänjare saknas
info.almhult@achima.se

Helsa vårdcentral i Älmhult
0476-64 66 00

Gabriella Eriksson
almhultvc@helsa.se