Tobaksavvänjare Jönköping

Kontaktperson

 

Marita Andersson, tobakssamordnare i Region Jönköping
Tobakspreventiva enheten
Värnamo Sjukhus
331 85 Värnamo
010-244 84 17, 0725-61 36 26
marita.g.andersson@rjl.se


Alla vårdcentraler ska ha en diplomerad tobaksavvänjare och kunna erbjuda kvalificerad rådgivning till patienter som vill sluta röka och snusa.


Sjukhus som erbjuder patienter hjälp med tobaksavvänjning: Länssjukhuset Ryhov i Jönköping, Höglandssjukhuset i Eksjö och Värnamo Sjukhus, se kontaktuppgifter nedan.


Anderstorp

Anderstorps vårdcentral

Karin Lundmark

010-244 23 15

Karin.lundmark@rjl.se


Aneby

Aneby vårdcentral

Britt-Marie Svensson

0380-55 27 00

Britt-marie.svensson@rjl.se


Bankeryd


Bankeryds vårdcentral

036-32 38 00

Lena Björnell

Lena.björnell@rjl.se

Marina Ahlgren

Marina.ahlgren@rjl.se


Bodafors


Bodafors vårdcentral

Veronica Holm

0380-55 37 10

Veronica.holm@rjl.se


Eksjö


Höglandssjukhuset

Tobakspreventiva mottagningen

Carola Eriksson

0381-375 42

Carola.eriksson@rjl.se

 

Eksjö Vårdcentral

Eva Saveman

0381-359 25

Eva.saveman@rjl.se


Forserum


Bräcke Diakoni vårdcentralen Nyhälsan Forserum filial

Simone Svenfelt

010-243 39 70

Simone.svenfelt@rjl.se


Gislaved


Gislaveds vårdcentral

010-244 20 15

Christina Josefsson

Christina.josefsson@rjl.se

Carin Lundahl

Carin.lundahl@rjl.se

Dzenita Bekric

Dzenita.bekric@rjl.se

 

Gislehälsan vårdcentral

Helen Nordwall

0371-58 49 49

Helen.nordwall@rjl.se


Gnosjö


Gnosjö Vårdcentral

Marianne Bolin Larsson

010-244 80 15

Marianne.bolin.larsson@rjl.se


Gränna


Gränna Vårdcentral

Kristina Sjöstrand

036-32 49 00

Kristina.sjostrand@rjl.se


Habo


Habo Vårdcentral

036-32 48 00

Ethel Arvidsson

Ethel.arvidsson@rjl.se

Helena Isaksson-Meuchas

Helena.isaksson@rjl.se

Caroline Sjöholm

Caroline.sjoholm@rjl.se


Huskvarna


Kungshälsans Vårdcentral

036-32 35 20

Anna-Carin Johnsson

Annacarin.johnsson@rjl.se

Marie Nilsson

Marie.a.nilsson@rjl.se


Rosenhälsans Vårdcentral

Helen Andersen

036-32 35 50

Helen.andersen@rjl.se


Kvinnohälsovården Huskvarna

Ann Karlstedt

036-32 35 89

Ann.karlstedt@rjl.se


Läkarhuset Huskvarna

Sara Löfdahl

036-32 82 50

Sara.löfdahl@rjl.se


Öxnehaga Vårdcentral

Maria Högberg

036-32 36 00

Maria.hogberg@rjl.se


Jönköping


Länssjukhuset Ryhov

Tobakspreventiva mottagningen

Britt-Marie Brandt

036-32 19 88

Britt-marie.brandt@rjl.se

 

Hälsans Vårdcentral 1

036-32 54 00

Barbro Albertsson

Barbro.albertsson@rjl.se

Sara Forsell

Sara.forsell@rjl.se

 

Hälsans Vårdcentral 2

Linda Eriksson

036-32 58 00

Linda.eriksson@rjl.se

 

Läkarhuset Väster Jönköping

Susanne Svensson

036-32 84 00

Susanne.b.svensson@rjl.se

 

Läkarhuset Öster Jönköping

Jenny Lunden

036-32 82 00

Jenny.lunden@rjl.se

 

Bräcke Diakoni Vårdcentralen Lokstallarna Jönköping

Elaine Wäringer

036-32 89 00

Elaine.waringer@rjl.se

 

Rosenlunds Vårdcentral

036-32 44 00

Sara Amberin

Sara.amberin@rjl.se

Anita Svensson

Anita.svensson@rjl.se

 

Råslätts Vårdcentral

Ulrika Johannesson

036-32 37 00

Ulrika.johannesson@rjl.se

 

Wasa Vårdcentral

Corinna Kirsten

036-32 88 00

Corinna.kirsten@rjl.se

 

Wetterhälsan

Cecilia Klaesson

036-32 66 77

Cecilia.b.andersson@rjl.se

 

Landsbro


Landsbro Vårdcentral

Lena Wendel

0383-73 25 10

Lena.wendel@rjl.se

 

Mariannelund


Mariannelunds Vårdcentral

Christina Jälmeryd

010-243 89 10

Christina.jalmeryd@rjl.se

 

Mullsjö


Mullsjö Vårdcentral

Johanna Bolin

0392-143 20

Johanna.bolin@rjl.se

 

Norrahammar


Norrahammar Vårdcentral

Pernilla Thunell

036-32 39 00

Pernilla.thunell@rjl.se

 

Nässjö


Bräcke Diakoni Vårdcentralen Nyhälsan Nässjö

Simone Svenfelt

010-243 39 00

Simone.svenfelt@rjl.se

 

Nässjö Läkarhus

Malin Eidehall

0380-55 25 00

Malin.eidehall@rjl.se

 

Nässjö Vårdcentral

Margareta Upåker

0380-55 31 70

Margareta.upåker@rjl.se

 

Reftele


Reftele Vårdcentral

Irene Edvinsson

010-244 23 35

Irene.edvinsson@rjl.se

 

Rydaholm


Rydaholms Vårdcentral

Helen Waldestål

010-244 17 50

Hele.waldestal@rjl.se

 

Skillingaryd


Skillingaryds Vårdcentral

Marie-Louise Claesson

010-244 22 35

Marie-louise.claesson@rjl.se

 

Smålandstenar


Smålandsstenar Vårdcentral

Wille Andersson

010-244 22 35

Wille.andersson@rjl.se

 

Sävsjö


Sävsjö Vårdcentral

Annelie Forsum

010-243 86 10

Annelie.forsum@rjl.se

 

Tenhult


Tenhults Vårdcentral

Sara Amberin Danielsson

036-32 44 00

Sara.amberin.danielsson@rjl.se

 

Tranås


Tranås Vårdcentral

Jennie Eriksson

0140-696 01

Jennie.eriksson@rjl.se

 

Läkarhuset Tranås

Linda Öjkvist Velander

010-243 98 60

Linda.ojkvist.velander@rjl.se

 

Vaggeryd


Vaggeryds Vårdcentral

Christina Malm

010-244 05 70

Christina.malm@rjl.se

 

Vetlanda


Unicare Vårdcentral

Ingvor Andersson

010-243 26 00

Ingvor.andersson@rjl.se

 

Vetlanda Vårdcentral

Anne-Louise Delholt

0383-73 20 10

Anne-louise.delholt@rjl.se

 

Aroma Vårdcentral

Eva Karlsson

010-243 27 00

Eva.s.karlsson@rjl.se

 

Vrigstad


Vrigstad Vårdcentral

010-243 88 00

Karin Wester

Karin.wester@rjl.se

Magdalena Johansson

Magdalena.johansson@rjl.se

 

Värnamo


Värnamo Sjukhus

Marita Andersson

010-244 84 17

Marita.g.andersson@rjl.se

 

Vårdcentral Väster

Katarina Göthberg

0370-39 82 46

Katarina.gothberg@rjl.se

 

Vråens Vårdcentral

Jenny Andersson

0370-39 40 15

Jenny.c.andersson@rjl.se

 

Avonova Apladalens Vårdcentral

Ros-Marie Sällqvist

010-244 08 00

Ros-marie.sallqvist@rjl.se

SKRIV UT SIDAN